Povinné ručení pro vozy KIA

Bez zaplaceného povinného ručení nesmí žádný vůz na silnici. Platba pojištění se tak stává pravidelným nákladem každého řidiče. Podívejme se, jak si dobré povinné ručení vozů Kia vybrat.

Kupuji auto, kdy ho musím pojistit?

Bez platného pojištění auto nemá vůbec vyjíždět. Platí jednoduché pravidlo - ještě dříve, než s novým autem od dealera nebo s ojetým z bazaru odjedeme, musíme mít uzavřené pojištění odpovědnosti (mezi řidiči se vžil název ,,povinné ručení”).

Co by nám hrozilo, kdybychom ho neměli? Při způsobení nehody nepojištěným vozidlem by za nás sice způsobenou škodu uhradila Česká kancelář pojistitelů (ČKP), ovšem potom by ji v plné výši vymáhala po nás. Neméně příjemnou sankcí je správní řízení, ve kterém je vozidlo kvůli neplatné pojistce vyřazeno z registru vozidel.

Kde pojistit auto?

Vzít do ruky technický průkaz, doklady o bezeškodním průběhu, tužku a notýsek a obíhat pojišťovny nebo pojišťovací makléře je už opravdu přežitkem. Nejčastější způsoby pojištění vozidla jsou dva - buď vozidlo pojistíme při jeho koupi u prodejce, nebo použijeme některý ze srovnávačů pojištění. Pojďme se na výhody a nevýhody těchto dvou nejčastějších způsobů pořízení pojistné smlouvy podívat.

Pojištění u dealera

Nové auto nekupuje člověk každou chvíli, většina řidičů se na nový vůz těší, a proto koupi často doprovázejí emoce a těšení se na první jízdu. Kupující věnoval velikou pozornost výběru vozu a získání dobré cenové nabídky, ale při přebírání vozu spojeném s podepisováním smluv, faktur a předávacích protokolů zpravidla pozornost poleví. Právě v těchto chvílích prodejci vozů většinou zákazníkovi uzavření pojistek na auto nabízejí. Každá značka vozu má zpravidla nějakou smluvně preferovanou pojišťovnu, u automobilky KIA se jedná o Českou podnikatelskou pojišťovnu. Pro dealery je uzavírání pojistných smluv zajímavé ze dvou důvodů:

  • z každé uzavřené smlouvy mají provizi
  • výrobcem (dovozcem) vozu mohou mít stanovené kvóty (počet prodaných vozů, uzavřených smluv,…) a na ně navázané dealerské bonusy

Výhodou pojištění vozu u dealera je jeho jednoduchost. Nevýhodou naopak bývá, že pojištění může být dražší, případně může stát stejně s nižším pojistným plněním či s menšími bonusy pro řidiče.

Pojištění přes srovnavač pojištění

Pro nalezení nejvhodnějšího povinného ručení vozů Kia se stalo v posledních letech opravdu populární využití internetu a některého ze srovnávacích portálů. Aby ne, když nabídky více pojišťoven porovnáte během chvilky a na jednom místě. A zpravidla se u některé z nich objeví výhodnější cena než u dealera nebo na pobočce pojišťovny. Právě boom srovnávačů pojištění stojí za velkým tlakem na ceny. Vysoká konkurence nutí pojišťovny držet růst cen na uzdě a k zákonnému pojištění přidávat řidičům další bonusy.

Osobně mám na srovnávače poměrně vysoké nároky a vadí mi, když po několika krocích a zadání údajů o konkrétním vozidle dojdu na stránku, která mi oznámí, že budu telefonicky kontaktován. Nepřijde mi to fér. Naštěstí se nejedná o pravidlo a jsou srovnávače, jež ukáží cenu pojištění online.

Pokud mám zmínit i nevýhody srovnávačů, pak je to jejich velké množství (a tedy relativní nepřehlednost nabídek) a menší pohodlí, než nabízí jednoduché podepsání smlouvy u prodejce vozu. Na druhou stranu je jejich použití pořád mnohem pohodlnější než návštěva pobočky pojišťovny nebo návštěva pojišťovacího makléře u vás doma. A možnost ušetřit několik set až tisíc korun takové nepohodlí vynahradí.

Příklady cen a výhod povinného ručení

Pro získání příkladů cen a výhod povinného ručení jsem použil srovnávač ePojištění.cz. Tento srovnávač vykazuje vysokou míru spokojenosti zákazníků (98%).

Pojištění vozu Kia Ceed SW z roku 2012 a dosavadním bezeškodním průběhem (počítán také od roku 2012) stojí v mém konkrétním případě od 3.102,- korun (pojistné limity 35/35 mil.) Asi bych ale neváhal připlatit necelou stokorunu za dvojnásobné pojistné limity. Od serveru ePojištění.cz bych jako bonus obdržel asistenci při nehodě od Global Assistance, 100,- korun na nákup v eshopu Mall.cz a právní pomoc v případě, že bych se stal při dopravní nehodě poškozeným. Srovnávač mi nabídl celkem 18 variant pojištění od desítky pojišťoven. Roční úspora by v mém případě činila kolem šesti set korun ročně. Od zadání údajů do zobrazení konkrétních cen jednotlivých pojišťoven uběhne jen několik okamžiků.

Z čeho pramení povinnost mít auto pojištěné?

Povinnost mít každé vozidlo pojištěné vyplývá přímo ze Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Bez uzavřené pojistné smlouvy nemůže být vozidlo zapsáno do registru silničních vozidel. Předložení dokladu o pojištění při přihlašování vozidla zákon přímo vyžaduje. Pokud úřad zjistí, že vozidlo nemá déle než 14 dní platné pojištění odpovědnosti (povinné ručení), z registru jej odstraní. Nemusí to být pouze na základě zjištění takové skutečnosti při dopravní nehodě nebo policejní kontrole - registr vozidel má možnost ověřovat údaje u České kanceláře pojistitelů. Ta sdružuje všechny pojišťovny, kterým Ministerstvo financí udělilo povolení k pojišťování odpovědnosti z provozu vozidla. Mít uzavené dobré zákonné pojištění je povinností, kterou bychom rozhodně neměli přehlížet.

Klady a zápory Ceedu

+ prostor v interiéru

+ pořizovací cena

+ rozsah reálně využitelných otáček motoru

+ odhlučnění interiéru od motoru

+ malý aerodynamický hluk

+ podvozek - jistota i pohodlí

- odhlučnění podběhů

- mělký zavazadelník

- podsvícení přístrojového štítu (nutnost častého upravování intenzity)

- občasné provrzávání plastu u rádia (od cca 35.000 km) a v madle dveří u řidiče (od cca 55.000 km)

Spotřeba

Ujeto kilometrů: 82.265 - konec

Průměrná spotřeba: 6,93 l/100km

Závady

bez závad

Náklady na servis

25.10.2013 - 16.646 km

Zimní prohlídka (zdarma v rámci programu 777), přezutí kompletních kol

267,- Kč

2.4.2014 - 29.398 km

Prohlídka 1 rok / 30.000 km (vozidlo bez závad)

1.937,- Kč

27.3.2015 - 58.550 km

Prohlídka 2 roky / 60.000 km (vozidlo bez závad)

+ výměna stíracích lišt

+ přezutí kompletních kol

3.412,- Kč

21.3.2016 - 78.532 km

Prohlídka 3 roky (vozidlo bez závad)

+ přezutí kompletních kol

1.933,- Kč

Tip:

Levné pneu s ověřeným původem pro vozy KIA. Nakupte pneumatiky za nízké ceny na Pneumatiky.cz


Oblíbené odkazy