Výběr pneumatik na vůz Kia Ceed

Pneumatiky jsou jednou z nejdůležitějších částí vozu, na jejich vlastnostech daných výrobou a stavu vzniklém opotřebením záleží jízdní vlastnosti a bezpečnost. Pojďme se podívat, jaké rozměry pneumatik má Kia Ceed mít, jak se pozná opotřebení, co znamenají uvedené údaje a jak pneumatiky vybírat.

Nákup pneumatik je věc, která dříve nebo později potká každého řidiče. Co rozhodně nedoporučuji je nákup ,,ve vašem oblíbeném nákupním centru” nebo dokonce pneumatik ojetých. Jako zdroj informací o kvalitách pneumatik na trhu doporučuji testy (v ČR například D-test, Svět motorů), na internetu jsou dostupné výsledky německých testů ADAC (z nich čerpá většina tuzemských motoristických časopisů), GTU nebo testy českého ÚAMK. Na testy je třeba nahlížet jako na cenný zdroj informací, ale s vědomím faktu, že probíhají v konkrétních podmínkách a při konkrétních nasimulovaných situacích. Nezaznamenal jsem, že by někdy pneumatiky byly zkoušeny například na mokrém listí, což je častá podzimní realita na našich silnicích. Je proto dobré dát na recenze a zkušenosti řidičů s chováním pneumatik na konkrétním voze. Když se jich shromáždí dostatečné množství, bývá to velmi relevantní zdroj informací a doporučuji proto hledat testy pneumatik pro Kia Ceed.

Kdy je pneumatika stará?

Názory na to, po jaké době je vhodné pneumatiku vyměnit, se dost různí. Z hlediska způsobilosti vozidla k provozu platí pravidlo minimální hloubky dezénu - 1,6 mm u letních a 4 mm u zimních. Pneumatiky mívají ve vzorku ,,plošky”, podle kterých poznáme, zda již nejsme pod minimem. Směs, ze které jsou pneumatiky vyrobeny má však omezenou životnost, po kterou dokáže dobře fungovat bez ohledu na zbývající výšku vzorku. Jako bezpečné maximum se uvádí 4 roky, naprosté maximum pak 10 let. U zimních pneumatik se důrazně doporučuje držet se čtyřleté, maximálně pětileté časové hranice.

Pokud se na pneumatice objeví boule, třepení apod., je nutná její okamžitá výměna.

Poměrně rozsáhé diskuze lze najít o doporučeném stáří pneumatik od data výroby. Kvalitní pneumatika, pokud je správně skladována, by však měla bez potíží vydržet bez změny vlastností minimálně pět let. Životnost pneumatiky pak počítáme od jejího prvního použití na vozidle.

Stárnutí pneumatiky ovlivní zejména její užívání (protáčení kol, správný tlak, zatížení vozidla, ale i teplota okolí, frekvence otáčení, nebo intenzita slunečního záření). V případech většího zatížení, nebo nesprávného používání se může doba použitelnosti snížit až o třetinu.

Jaké pneumatiky patří na vůz Kia Ceed?

Řidiči často podceňují výběr správných rozměrů disků a pneumatik. K chybě nejčastěji dojde při nákupu druhé sady pneumatik, když mechanik nebo internetový konfigurátor zahlásí ,,podle tabulek tam tyhle půjdou.” Problém pak může nastat na technické kontrole. Pokud rozměr neodpovídá údajům zapsaným v technickém průkaze, je to důvod k neudělení technické. Vždy tedy nejprve před koupí pneumatik či disků kol zkontrolujte, zda odpovídají tomu, co má váš konkrétní vůz od výrobce uvedeno ve ,,velkém techničáku.”

V závislosti na výbavě a motorizaci nyní Kia uvádí u modelu Ceed tyto rozměry: 195/65 R 15, 205/55 R16, 225/45 R17. Pokud kupujete nový vůz, můžete (a doporučuji to) požádat při jeho prvním přihlášení o zapsání všech přípustných rozměrů.

Co znamenají údaje na pneumatice a na co dát pozor?

Na pneumatikách neleznete více údajů, než jen jejich rozměr. Pojďme se podívat, co jednotlivé údaje znamenají:

Rozměr (např. 195/65 R 15) znamená, že pneumatika je 195 milimetrů široká (měřeno od bočnice k bočnici), 65 znamená, že pneumatika má výšku 65% v poměru k šířce, R znamená, že je pneumatika radiální (což jsou téměř všechny nové pneumatiky, dříve bývaly také D - diagonální či B - bias belted), 15 znamená průměr kola v palcích. Za těmito čísly se vyskytuje další, které značí zátěžový index (kolik kg může nejvíce nést jedna pneumatika, pozor - číslo neznačí kilogramy!) a poslední je uváděno písmeno, které značí rychlostní index (maximální rychlost pneumatiky musí být vždy větší než maximální rychlost vaší motorizace auta). Tabulku rychlostních indexů najdete pod článkem.

Dále na pneumatikách naleznete označení, zda je bezdušová (TL) nebo dušová (TT). Pokud je pnuematika určená i pro zimní provoz, je označena písmeny M+S. Pokud hledáte údaj, kdy byla pneumatiky vyrobena, naleznete ho za písmeny DOT (čtyřmístné číslo označuje týden a rok výroby).

Když už máte vše nastudováno, můžete přistoupik k samotné volbě výrobce a tipu pneumatiky. Věnovat pár minut navíc dobrému výběru se poté za volantem rozhodně vyplatí.

nosnostní indexy pneumatik

rychlostní indexy pneumatik

Čerpáno z webu: https://www.test-pneumatik.cz

Tabulky s indexy zkopírovány z webu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pneumatika)

Klady a zápory Ceedu

+ prostor v interiéru

+ pořizovací cena

+ rozsah reálně využitelných otáček motoru

+ odhlučnění interiéru od motoru

+ malý aerodynamický hluk

+ podvozek - jistota i pohodlí

- odhlučnění podběhů

- mělký zavazadelník

- podsvícení přístrojového štítu (nutnost častého upravování intenzity)

- občasné provrzávání plastu u rádia (od cca 35.000 km) a v madle dveří u řidiče (od cca 55.000 km)

Spotřeba

Ujeto kilometrů: 82.265 - konec

Průměrná spotřeba: 6,93 l/100km

Závady

bez závad

Náklady na servis

25.10.2013 - 16.646 km

Zimní prohlídka (zdarma v rámci programu 777), přezutí kompletních kol

267,- Kč

2.4.2014 - 29.398 km

Prohlídka 1 rok / 30.000 km (vozidlo bez závad)

1.937,- Kč

27.3.2015 - 58.550 km

Prohlídka 2 roky / 60.000 km (vozidlo bez závad)

+ výměna stíracích lišt

+ přezutí kompletních kol

3.412,- Kč

21.3.2016 - 78.532 km

Prohlídka 3 roky (vozidlo bez závad)

+ přezutí kompletních kol

1.933,- Kč

Tip:

Levné pneu s ověřeným původem pro vozy KIA. Nakupte pneumatiky za nízké ceny na Pneumatiky.cz


Oblíbené odkazy