Co mohlo být místo Ceeda?

Každý, kdo kupuje nové auto a není „závislák“ na nějaké značce, postupuje asi podobným způsobem, jako já. Tedy stanoví si předpokládaný provoz vozidla, požadavky na výbavu a výkon a začne hledat v ceníkách, testech a také zjišťovat, o kolik se skutečná cena změní tradiční slevou…

V mém případě se hledalo auto, které bude schopné obsloužit pár s malým dítětem, a tedy nutností tahat s sebou kočárek, jídelní židličku, postýlku a minimálně dvoje oblečení pro teplo a dvoje pro zimu a asi tak tunu dalších nezbytných věcí, které kupodivu většinou jsou potřeba. No a výhledově možná i jedno další mrně navíc…

Požadavky na auto byly – benzinový motor (vysoký počet krátkých přejezdů, ale 90% provozu jen jeden člověk v autě, proto postačí základní motor), 5 hvězdiček EURO NCAP, 6 airbagů, klimatizace, zadní parkovací čidla a pak standardy typu rádio atd. Prodloužená (nebo prodloužitelná záruka) byla vítaná. Vzhledem k přepravním požadavkům pak byla jasnou volbou karoserie kombi.

No a jaké vozy tyto požadavky splňovaly v podobné cenové hladině jako Ceed SW?

Za výborné ceny se doprodává Peugeot 308 SW. Za cenu kolem 320.000,- by měl vše požadované a navíc výkonnější motor 1,6VTI 120 hp. Ani vzhled tohoto auta by mi nijak nevadil. Co mi však kazilo radost, byla špatná pověst motorů VTI ohledně problémů podobných s rozvody TSI. Proto nee, to jsem si mohl nechat Yetiho.

Dobrou volbou mohl být Renault Megane Grandtour. Tohle auto má pro mě dvě vady – nelíbí se mi digitální rychloměr v přístrojovém štítu a nelíbí se mi vnější vzhled auta. Pro někoho, kdo to má naopak (auto se mu líbí), to může být za cenu kolem 330.000,- dobrá koupě.

Auto, které považuji za povedené vyrábí Chevrolet a jmenuje se Cruze SW. Má silnější motor, v praxi si myslím, že přes o něco málo nižší udávaný objem kufru (500l) je zavazadelník minimálně stejně dobře využitelný jako u Ceedu SW a ceny ve shodné výbavě se pohybují kolem 335.000,- Co mě u tohoto auta brzdilo byl interiér, respektive použité materiály v něm. Nevím, nevím, nakolik jsou dítkuodolné. A koukat roky na poškrábané plasty se mi nechtělo.

Nejvážnější konkurencí Ceedu byl Hyundai i30 kombi. Cenově by se dal pořídit o cca 10.000,- levněji než Ceed. Moje výhrady směřovali opět k interiéru (plasty i design se mi více líbí u Ceedu, což je hodnocení čistě subjektivní), někteří pak tvrdí, že má s motorem 1,4 kratší zpřevodování. Ael ve výběru se jednalo o nejvážnějšího konkurenta.

Další varianty už byly z kategorie MPV (Renault, Citroen), nebo liftbacků (např. Rapid nebo holátko Octavia). MPV jsem nechtěl, Rapid se mi celkem líbí, ale nechtěl jsem další TSI, Octavia by při srovnatelné výbavě (pokud se bavíme o III. generaci, II. Totiž nesplňuje nároky na bezpečnost) byla cenově úplně jinde. Chvíli jsem tak uvažoval i o třídu menším Seatu Ibiza ST (ale s místem na nohy by za mnou vážně byl problém). A když jsem vše sečetl a podtrhl, přidal dojmy z jednodenního zapůjčení Ceedu a velmi dobré vztahy s dealerem Auto Branka (odkud pocházely všechny mé předešlé Škodovky), bylo rozhodnuto. Zda to byla dobrá volba nebo ne, to se uvidí…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Klady a zápory Ceedu

+ prostor v interiéru

+ pořizovací cena

+ rozsah reálně využitelných otáček motoru

+ odhlučnění interiéru od motoru

+ malý aerodynamický hluk

+ podvozek - jistota i pohodlí

- odhlučnění podběhů

- mělký zavazadelník

- podsvícení přístrojového štítu (nutnost častého upravování intenzity)

- občasné provrzávání plastu u rádia (od cca 35.000 km) a v madle dveří u řidiče (od cca 55.000 km)

Spotřeba

Ujeto kilometrů: 82.265 - konec

Průměrná spotřeba: 6,93 l/100km

Závady

bez závad

Náklady na servis

25.10.2013 - 16.646 km

Zimní prohlídka (zdarma v rámci programu 777), přezutí kompletních kol

267,- Kč

2.4.2014 - 29.398 km

Prohlídka 1 rok / 30.000 km (vozidlo bez závad)

1.937,- Kč

27.3.2015 - 58.550 km

Prohlídka 2 roky / 60.000 km (vozidlo bez závad)

+ výměna stíracích lišt

+ přezutí kompletních kol

3.412,- Kč

21.3.2016 - 78.532 km

Prohlídka 3 roky (vozidlo bez závad)

+ přezutí kompletních kol

1.933,- Kč

Tip:

Levné pneu s ověřeným původem pro vozy KIA. Nakupte pneumatiky za nízké ceny na Pneumatiky.cz


Oblíbené odkazy